• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Aké účinky má zelená káva na náš organizmus?

Aké účinky má zelená káva na náš organizmus?

Zelená káva skrýva nie len množstvo blahodárnych účinkov, ale je aj výborným pomocníkom pri chudnutí.

Zelená káva nie je produktom z akéhosi novo vypestovaného druhu kávovníka, práve naopak. Rozdiel je však v tom, že zelená káva je produktom obyčajných kávových zŕn, ktoré neprechádzajú procesom praženia a ostávajú vo svojej prírodnej forme (vďaka čomu si zachovávajú svoju pôvodnú zelenú farbu).

Klasická káva, na ktorú sme viacerí z nás bežne zvyknutí, má hnedú až čiernu farbu a špecifickú chuť a arómu - čo je dôsledkom procesu praženia (pôvodne zelených) kávových zŕn.

Chuť zelenej kávy je však dosť vzdialená od chuti klasickej čiernej kávy. Evokuje skôr mierne nahorkastú chuť zeleného čaju.

Prírodné kávové bôby, ktoré neprejdú procesom praženia si okrem zelenej farby zanechávajú najmä množstvo (na organizmus priaznivo vplývajúcich) vitamínov, minerálov a kyselín. Práve tieto aktívne zložky sa pražením vo veľkej miere vytrácajú.

Priaznivé účinky pre ľudský organizmus ako aj pre ľahšie chudnutie má na svedomí najmä kyselina chlorogénová (CGA), ktorá je v zelenej káve obsiahnutá v bohatom množstve.

Pražením kávových bôbov sa žiaľ zničí až do 70% kyseliny chlorogénovej obsiahnutej v pôvodných zelených zrnách kávovníka.

Vplyv zelenej kávy a kyseliny chlorogénovej na organizmus:

1. Silný antioxidant – kyselina chlorogenová podporuje celkový zdravotný stav tým, že dokáže zbaviť telo niektorých nežiadúcich toxínov a voľných radikálov. Zelená káva obsahuje dokonca niekoľkonásobne viac antioxidantov ako čerstvé ovocie či zelenina. Okrem toho, že posilňuje zdravie, pomáha spomaľovať aj starnutie organizmu.


2. Pomocník pri chudnutí - kyselina chlorogenová a kombinácii s kofeínom prospieva k procesu chudnutia. Kofeín pomáha pri spaľovaní tukov a tlmí chuť do jedla. Kyselina chlorogenová zase spomaľuje vstrebávanie cukru v krvi, čím následne znižuje ukladanie tuku a spomaľuje jeho ukladanie.


3. Pomáha udržiavať krvný tlak - kyselina chlorogenová obsiahnutá v zelenej káve je nápomocná pri problémoch s príliš vysokým krvným tlakom. Znižuje krvný tlak a pôsobí tiež preventívne pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.


4. Pomáha regulovať glykémiu - kyselina chlorogenová je nápomocná pri zdravom transporte glukózy v organizme. Je dobrou prevenciou proti cukrovke druhého typu. Výrazne znižuje schopnosť absorbovať glukózu z čreva do krvi.


Podľa ďalších zistení konzumácia zelenej kávy priaznivo pôsobí aj na činnosť pečene, zdravie kostí a kĺbov, redukuje celulitídu a potláča výskyt žlčníkových kameňov.Zelenú kávu možno užívať vo viacerých formách. Stretneme sa s ňou nie len vo forme nápoja, ale i vo forme tabliet a prášku. Akúkoľvek možnosť konzumácie však zvolíte, je potrebné sa zamerať na výber prípravkov od overeného obchodníka. Kvalitné balenie by nemalo obsahovať žiadne prímesy a umelé prísady. Pri jej výbere je preto dobré si podrobne preštudovať zoznam zložiek uvedený na obale. Tablety a prášok by mal obsahovať najmenej 45% kyseliny chlorogenovej.


Aj keď zelená káva má množstvo zdraviu prospešných účinkov na organizmus, jej konzumácia nie je vhodná úplne pre všetkých.

Pitie zelenej kávy sa neodporúča deťom, tehotným a dojčiacim ženám či ľuďom trpiacim srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pozor by si mali dať seniori, diabetici (konzumácia zelenej kávy znižuje vstrebávanie a mení hladinu cukrov v krvi), ľudia trpiaci problémami s krvným tlakom či jednotlivci alergickí na kávu a kofeín.


Pri pití zelenej kávy je taktiež nesmierne dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim.